Soutěž ve stavění 5-ti členných družstev na festivalu v Teplicích nad Metují 2015.

Zvítězilo družstvo našeho HO ve složení Roman Živný, Filip Hašek, Tomáš Lukášek, Klárka Hašková a Ondra Hašek. Dosažená výška 6,75 m a v čase 1 min 58 sec.

CO JE VŮBEC STAVĚNÍ?

Stavění je lezecká technika, která se používá při zdolávání některých cest v pískovcových skalních oblastech. Jedná se vlastně o lidskou pyramidu, která se skládá minimálně ze dvou lezců a používá se tam, kde není možno daný úsek přelézt volně. 

V dnešní době je trend přelézat všechno volně, ale jsou místa, kde to opravdu nejde. Skutečnými mistry jsou lezci z německého Saska, kteří mají v této lezecké disciplíně prazvláštní zálibu a některé lidské pyramidy jsou opravdu velkolepé.

Ve známém vesmíru rozlišujeme tři základní druhy stavění:

1. Stavění ze země

Překonání hladkého nebo obtížného úseku, nad kterým je lezecký terén nebo kruh.

2. Stavění ze sedačky (nesportovní)

Nejběžnější způsob překonání hladkého místa. Lezci staví od stěnového kruhu, kdy se jeden zajistí co nejblíže ke kruhu a druhý mu vyleze na kolena, sedák, ramena, na hlavu nebo i na nataženou paži. U některých cest se takto dosáhne na další kruh, u jiných se musí prvolezec po opuštění opory vydat do lezeckého terénu.

3. Sportovní stavění

Je zde zapotřebí nejméně tří lezců. Jeden doleze pod hladké místo a pevně se chytí. Druhý vyleze po něm. Třetí jistí. Odvážný a obtížný způsob pro drsné pískaře.

V dnešní době se už příliš stavění nepraktikuje. Je většinou použito v cestách, které se moc nelezou, právě kvůli náročnosti tohoto způsobu stavění.Konverzace se načítá